نمایش نوار ابزار

ستاری : متخصص و ماهر هرگز بیکار نمی ماند

متخصص و ماهر هرگز بیکار نمی ماند

بهرام ستاری درباره برتری مهارت به مدرک دانشگاهی می گوید: «مهارت و تخصص» گمشده واقعی بین مدارس و دانشگاه هاست. متخصص و ماهر هرگز بیکار نمی ماند.

بهرام ستاری، رئیس کانون کارآفرینی استان آذربایجان شرقی و از کارآفرینان برتر کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آموزشی مهارتی ایونا، علاوه بر اشتراک گذاشتن تجربیاتش در حوزه کارآفرینی، به معضل بیکاری پرداخته است و مهارت آموزی و کسب تجربه واقعی ورود به دنیای کسب و کار به شیوه استاد شاگردی را تنها راه رفع کمبودهای مهارتی در راستای اشتغال زایی و ریشه کن کردن بیکاری می داند.متن این گفتگو به شرح زیر است:

* ابتدا خودتان را معرفی کنید.

بنده بهرام ستاری هستم، تحصیلاتم کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی (Ph.D.) کارآفرینی، گرایش بین الملل، رئیس کانون کارآفرینی استان آذربایجان شرقی، عضو شورای مرکزی کانون های کارآفرینی کشور، مدرس دانشگاه های علمی کاربردی و سراسری، مشاور دارای صلاحیت و رتبه در حوزه کارآفرینی هستم. متولد و ساکن تبریز، پدر و مادرم دانشگاهی و فرهنگی هستند. برادرم عمده فروش تجارت پارچه هستند که از کودکی با ایشان در کنار تحصیل، با تعمیر دوچرخه بچه های محل، اشتیاق به کسب و کار و کارآفرینی را نشان می دادیم و بدنبال ورود به دنیای بی کران تجارت بودیم.

* از بچگی تان بیشتر بگویید.

در دوران دبیرستان روزهایی که ”طرح کاد“ داشتیم و حتی زنگ ورزش، یواشکی از دبیرستان با همکاری برادرم جیم می زدیم و برای فروش بادکنک و بلال، و غیره در بازار مجاور مدرسه اقدام به کاسبی می کردیم. همه فعالیت های خرید و فروشمان به دور از چشم والدین بود، چون از نظر اقتصادی و پول توجیبی اصلا با مشکل مادی مواجه نبودیم و فقط علاقمند به پس انداز بیشتر بودیم. از سایر کارهای ما این بود که دوچرخه های خریداری شده کهنه را با کمک برادرم تعمیر می کردیم و در جمعه بازار می فروختیم. بارها پدرم متوجه این کار می شد و دوچرخه ها را به رودخانه بزرگ شهر می ریخت تا از این کار منصرف شویم! پدرم می‌خواست من پزشک شوم.

از همان کودکی احساس می‌کردم باید عامل تغییر باشم، براحتی از هر نتیجه ای قانع نمی شدم و دوست نداشتم هرگز کاری را نصفه رها کنم. راز موفقیت و پویایی ام اینست که عاشق یادگیری ام. تلاش زیادی می کنم هر روزم با روز قبل متفاوت باشد. والدینم درآمد ثابتی داشتند و اعتقادی به گرفتن بیش از یک هندوانه در دست نداشتند. ولی من باورم این بود چند تا هندوانه می توانم بردارم، اگر هم یکی شکست، چون نهایت تلاشم را کرده ام، جای افسوسی نخواهد بود. باور داشتم که نباید ساکن باشم و باید حرکتی را شروع کنم و صرفاً نظاره گر هیاهوی زندگی دیگران نباشم، بلکه خودم زندگی کنم. اگر روزی موفق شدم که عالیست، ولی اگر موفق نشدم، حداقل حسرت، عدم تلاشم را نخواهم خورد. تلاش برای کسب موفقیت را برتر از خود موفقیت می دانم و ابداً این دو واژه در قاموس من جایی ندارد: بازنشستگی و فارغ التحصیلی.

افتخارات ملی بنده به عنوان مدرس نمونه و منتخب کارآفرینی کشور در استفاده از تکنیک های نوین آموزش کارآفرینی بشرح ذیل است:

کارآفرین برتر استان آذربایجان شرقی(۹۱)، دانش آموخته نمونه کارآفرین دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران(۹۴)، استاد کارآفرین برتر کشور (۹۶)، استاد نمونه دانشگاه تبریز (۹۶)، مدرس نمونه دانشگاه جامع علمی کاربردی استان (۹۶) جز  پنج مدرس نمونه و برتر دانشگاه جامع علمی کاربردی استان(۹۵)، مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی (۹۴)، مدرس نمونه دانشگاه جامع علمی کاربردی استان(۹۳)، مدرس نمونه دوره های کارآفرینی ۷۲ ساعته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (۹۱) و مدیر نمونه و منتخب دوره های کارآفرینی استان (۹۰)

۱۰ ها سخنرانی علمی و انگیزشی ملی، برگزاری ۱۰ ها کارگاه آموزشی برای اعضای هیئت علمی دانشگاهها، داوری جشنواره کارآفرینان برتر استانی و ملی، تسهیل گری و منتوری و داوری استارت آپ ها، عضویت در کمیته کارآفرینی دانشگاه های سراسری، مشاور دارای رتبه  و صلاحیت در حوزه کارآفرینی، مشاور (فرماندار، سازمانها، بنگاههای کارآفرین، دانشگاهها)، تهیه و تولید برنامه های آموزش حضوری و مجازی الکترونیکی کارآفرینی برای مدیران صنایع و دانشگاهها، همکاری با صدا و سیما به عنوان کارشناس برنامه های کارآفرینی، مولف چندین جلد کتاب تخصصی کارآفرینی و مقاله های معتبر علمی پژوهشی، عضویت در هیئت تحریریه نشریات و ناشر کتب دانشگاهی از سوابق مختصر حقیر می باشد.

* از سوابق کاریتان، از شکست ها و موفقیت هایتان بگویید.

پیشرفتم را مدیون کسانی هستم که حقوقم را پایمال کرده اند. در طول زندگی، موج منفی حضور برخی افراد، مثل شلاقی سرد در طوفان ناملایمات زندگی بر صورتم نواخته شده و آنچنان حرکتی به من بخشیده که آرامش کنونی و موفقیتم افزون بر ۱۱۲ لوح سپاس، جایزه و تندیس ملی، نتیجه این بی مهری هاست. داشتن هدف، ایمان به هدف، عشق و اشتیاق درونی، پشتکار و لجبازی برای رسیدن به هدفی که باور داشتم، از عوامل موفقیت من در این راه بوده است.

در عرصه مدیریت کسب و کارم، مطالعات و تحقیقات بازار، سهم بازار، تجمیع منابع شخصی، عدم بهره مندی از وام بانکی، تبلیغات مناسب، نامگذاری صحیح، طراحی لوگوی زیبا، شعار تبلیغی مناسب، چشم انداز، ماموریت سازمانی و داشتن برنامه ریزی بلندمدت در موفقیت کاری ام موثر بوده است.  توکل به خدا و بهره مندی از الگوهای دینی همچون حضرت امام علی(ع) و سرور آزادگان جهان امام حسین(ع) برایم درس آموز بوده است. الگوهای موفقیتم در کسب و کار و تفکر کارآفرینی، افرادی نظیر استیو جابز بنیان گذار اپل، آنتونی رابینز و دکتر علیرضا آزمندیان بوده اند.

ویژگی های پیش برنده من در کسب و کار، سماجت، سرسختی، توکل به خدا، داشتن تیم کاری جوان و متعهد، استفاده از دانش و تجارب کارآفرینان بزرگ و راهنمائی مشفقانه اساتید دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران بوده است.

برای شروع کسب و کار چند تصمیم کلیدی گرفتم. تدوین یک نقشه راه خوب و تشکیل یک تیم کارآمد و کار ساز مهم ترین جزء فرآیند تصمیم گیری بود. مطالعه بازار و توجه به نیازهای مشتریان و نیز توجه به جنبه های انسانی کسب و کار و رعایت اخلاق حرفه ای در این فرآیند شاخص بودند. ذهن جستجو گر من در ایجاد کسب و کار و توسعه آن همواره با پرسش های زیر روبرو بوده است:  رفتار مشتریان با من که تازه کارم چگونه خواهد بود؟ با شخصیت های متفاوت چگونه برخورد کنم؟ آیا می توانم با یک مشتری سمج، یک فروشنده غیر قابل اعتماد و یا یک کارمند بد خلق سر و کار داشته باشم؟ چگونه در شرایط بحرانی، تصمیم گیری به موقع و درست انجام دهم؟ آیا دارای استقامت روحی و جسمی کافی برای شروع و راه اندازی یک کسب و کار هستم؟ آیا می توانم هفت روز هفته، روزی ۱۸ساعت فعالیت کنم؟ چگونه برنامه ریزی و سازماندهی کنم؟ آیا گام هایم به میزان کافی مستحکم هستند؟ کسب و کارم چگونه بر روابط کاریم اثر می گذارد؟ خانواده ام چه انتظاری دارند و چگونه حمایتم می کنند؟ تا زمانی که کسب و کارم سود آور شود، ممکن است با مشکلات مالی بسیاری مواجه شوم که چندین ماه یا سال به طول بیانجامد، آیا قادرم خود را با درآمد پایین تطبیق دهم؟

خوشبختانه در این مسیر پر فراز و نشیب با راهنمائی گرفتن از افراد مجرب و اساتید، ایجاد شبکه های ارتباطی قوی، برگزاری میزگرد بین مشتریان منتقد، آگاهی از اطلاعات بروز و قوانین بخشی و فرابخشی بر موانعی که در راه اندازی  کسب و کارم وجود داشته است غلبه کردم.

* این کار را از کی شروع کردید و عوامل موفقیتتان چه بوده است؟

در سال ۸۳ شرکت فنی مهندسی و مشاوره با نام تجاری ”تاوریژ“ که نام قدیم تبریز هست، راه اندازی کردم. ارائه مشاوره، پژوهش و آموزش های تخصصی برای توانمندسازی مدیران و کارشناسان شرکت های دولتی و خصوصی مهم ترین فعالیت این شرکت بوده است که در سال های اخیر با استفاده از امکانات خوب سخت افزاری، نرم افزاری و بکارگیری کارشناسان خبره و با اشتغال زایی برای ۳۵ نفر، توانستم پس از سال ها کسب تجربه به مقام کارآفرین برتر استان آذربایجان شرقی در سال ۹۱ نائل شوم. شرکت ما به ۷ سازمان دولتی، ۲۶ شرکت خصوصی، ۵ دانشگاه، ۱۸ کارخانه و ۱۰۰ها مشتری حقیقی خدمات ارایه می دهد.

عطش سیری ناپذیرم به فضای کارآفرینی جهانی هرگز پایانی ندارد. با توجه به اینکه انقلاب سوم عصر اطلاعاتی دنیا در حال حاضر بر مبنای کارآفرینی، نوآوری، خلاقیت و تبدیل ایده به عمل استوار است، در تلاشم با توسعه کسب و کارهای کارآفرینانه مبتنی بر فناوری اطلاعات وکارآفرینی اجتماعی با تاکید بر مدل‌های موفق »نوآوری باز« با تولید و توزیع درآمد عادلانه، زمینه ساز رفاه و آسایش و عدالت اجتماعی در دنیا باشم. چشم انداز من نیل به: ”شخصیت تحول آفرین، ارزش آفرین و کارآفرین جهانی در سال۲۰۳۰ است“ و رسیدن به این آرزو و چشم انداز را محقق می دانم.  به کارکردن در هفت روز هفته نیاز ندارم، اما کارم را عاشقانه دوست دارم.

موفقیت فعلی ام را نتیجه مطالعات دانش کارآفرینی، کشف فرصت ها و دردهای بازار(Market Pain)، تخصص و علاقه ام به توسعه کارآفرینی می دانم. شعار اصلی تیم ما:  نوآوری موفقیت می آورد، پس ما موفقیم و آینده متعلق به کارآفرینان هست.

Innovation brings success, so we are successful. The Future of Work Belongs To Entrepreneurs and Thought Leaders.

مهم ترین سرمایه کسب و کارم، پرسنل جوان و وفادار است. مهم ترین رمز موفقیت ام: شروع از نقطه صفر، رشد تدریجی، فروتنی و عدم فخر فروشی و ایجاد حس زیبای همدردی و همدلی با همکاران، قبول مسئولیت خطاهای تصمیم گیری ام و احترام به مشتری هست.

تمام تلاشم این است، وقتی از دنیا می روم به عنوان یک ایرانی با شجاعت تمام بگویم: من آنچه در توان داشتم برای عزت، مجد و سر بلندی ایران و ایرانیان انجام دادم.

مدعی خواست که از بیخ کند ریشه ما

غافل از اینکه خدا هست در اندیشه ما

 

*از نگاه شما مهارت و تخصص برتر است یا مدرک صرف دانشگاهی؟

«مهارت و تخصص» گمشده واقعی بین مدارس و دانشگاه هاست. بیکار متخصص و ماهر هرگز بیکار نمی ماند.

*چرا تعداد بیکاران ما روز به روز بیشتر می شود، کار نیست یا کارکن؟

من می گویم: شما بیکار نیستید، بلکه بیکار نشسته اید. سئوال من از این جوانان این است: آیا شما تا بحال اصلا بیکار ماهر و متخصص دیده اید؟

*یک جوان بیکار امروزی اگر بخواهد واقعاً همت کند و شروع به کار، از کجا باید شروع کند؟

مهارت آموزی و کسب تجربه واقعی ورود به دنیای کسب و کار به شیوه استاد شاگردی، بدون دستمزد، عاشقانه و مستمر، تنها راه رفع کمبودهای مهارتی سرفصل های فعلی مدارس و دانشگاه های ماست.

*مسئولین امر چه موانعی را باید از سر راه شما بردارند؟

موازی کاری دستگاه های دولتی برای صدور یک مجوز، عدم حمایت سازمان های مالیاتی و بیمه تأمین اجتماعی از کارآفرینان و نگاه کاملاً بدبینانه و سلیقه ای این سازمان ها به اشخاص حقوقی و حقیقی، اطاله زمان صدور مجوزها و مراحل ثبت شرکت، رانت اطلاعاتی و توزین نامتوازن منابع.

 

انتهای پیام/#

منبع: ایونا

مطالب مشابه
دیدگاه ها